Spis treści:
Jak działa system przerywanego czasu pracy?
System przerywanego czasu pracy to elastyczny model organizowania pracy, który polega na podziale dnia na dwa segmenty, oddzielone dłuższą przerwą, która nie jest wliczana do czasu pracy. Pracownik w czasie pauzy nie wykonuje obowiązków służbowych. Wprowadzanie tego trybu działania musi być uzasadnione rodzajem pracy.
Kluczowe wyróżniki systemu pracy przerywanego to:
- maksymalnie jedna przerwa w ciągu doby, która nie może trwać dłużej niż 5 godzin,
- dobowy wymiar czasu pracy może być dłuższy niż standardowe 8 godzin (liczba godzin pracy nie może jednak naruszać prawa do 11-godzinnego odpoczynku pomiędzy zmianami),
- wynagrodzenie należne za czas przestoju nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie ustalone w odrębnych przepisach,
- praca w systemie przerywanego czasu pracy musi opierać się na z góry ustalonym rozkładzie czasu pracy, zatwierdzonym przez pracodawcę i pracowników.
Jakie przerwy przysługują w przerywanym systemie czasu pracy?
System przerywanego czasu pracy — przykłady
- pracy, która wymaga dłuższych przerw w ciągu dnia, np. praca fizyczna wymagająca dużego wysiłku,
- pracowników, którzy mają obowiązki rodzinne lub inne zobowiązania poza pracą, np. studenci, rodzice małych dzieci,
- firm, które chcą obniżyć koszty, np. poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i innych mediów.
- Praca w godzinach 7:00 – 13:00 i 15:00 – 17:00 w placówce oświatowej, z 2-godzinną przerwą w południe. Może być to korzystne dla nauczycieli, którzy mają czas na przygotowanie się do zajęć popołudniowych lub na załatwienie spraw prywatnych.
- Praca w godzinach 8:00 – 12:00 i 15:00 – 20:00, z 3-godzinną przerwą w środku dnia w zakładzie produkcyjnym. Sprawdza się dla pracowników, którzy wykonują monotonną pracę i potrzebują dłuższej przerwy na odpoczynek.
- Praca w godzinach w sklepie 9:00 – 13:00 i 15:00 – 21:00, z 2-godzinną przerwą w południe. System ten może być korzystny dla pracowników sklepów, którzy mają ruch klientów w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Zalety i wady systemu przerywanego czasu pracy
Wprowadzenie przerywanego systemu czasu pracy
Aby wdrożyć ten system czasu pracy w danym zakładzie pracy, należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować jego wady i zalety oraz wziąć pod uwagę specyfikę pracy i potrzeby pracowników. Gdy okaże się on korzystny w danej organizacji, należy opracować z góry ustalony rozkład czasu pracy, który uwzględnia maksymalnie jedną przerwę w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin oraz wprowadzić odpowiednie zapisy do umowy o pracę lub innego typu umowy cywilnoprawnej. Konieczne jest określenie godziny pracy w tygodniu oraz sposobu wynagradzania przerwy.
- układu zbiorowego pracy,
- porozumienia z zakładową organizacją związkową,
- porozumienia z przedstawicielami pracowników.