Spis treści:
Czym jest biometria?
Biometria to dziedzina nauki zajmująca się badaniem zmienności cech fizycznych i behawioralnych organizmów żywych. W kontekście bezpieczeństwa informatycznego, odnosi się do technologii, które wykorzystują te indywidualne cechy do rozpoznawania i weryfikacji tożsamości osób. Ma zastosowanie od XIX wieku, kiedy to po raz pierwszy zaczęto wykorzystywać odciski palców do identyfikacji osób. Początkowo była wykorzystywana głównie w kryminalistyce, jednak z biegiem czasu została zaimplementowana również w innych dziedzinach, takich jak kontrola dostępu (odblokowanie drzwi, bramek), bankowość i e-administracja. Jest coraz powszechniej wykorzystywaną technologią ze względu na swoje zalety w zakresie bezpieczeństwa i wygody. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie idealne i istnieją pewne ryzyka związane z wykorzystaniem biometrii — więcej informacji w dalszej części artykułu.
Technologie biometryczne
- skanery optyczne do pobierania cech biometrycznych, np. linii papilarnych lub obrazu tęczówki;
- czujniki ultradźwiękowe do pomiaru geometrii dłoni lub naczyń krwionośnych w palcu;
- kamery termowizyjne do rejestrowania obrazu termicznego twarzy.
Czym są dane biometryczne?
Przykłady danych biometrycznych
- odciski palców,
- rysy twarzy,
- wzór tęczówki oka,
- geometrię dłoni,
- naczynia krwionośne w palcu.
Behawioralnymi danymi biometrycznymi mogą być:
- głos,
- podpis,
- dynamika pisania,
- chód.
Dane biometryczne a RODO
- osoba, której dane dotyczą, wyrazi wyraźną zgodę na przetwarzanie w jednym lub kilku konkretnych celach;
- przetwarzanie jest niezbędne do celów identyfikacyjnych osoby fizycznej w ramach procedury uwierzytelniania lub kontroli bezpieczeństwa;
- przetwarzanie jest niezbędne do celów związanych z ważnym interesem publicznym;
- przetwarzanie jest niezbędne do celów naukowych lub historycznych albo do celów statystycznych.
Biometria a bezpieczeństwo
W porównaniu do tradycyjnych metod uwierzytelniania, takich jak hasła czy kody PIN, biometria oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa, ponieważ trudno jest ukraść lub podrobić cechy biometryczne. Dodatkowo cechy biometryczne nie ulegają zmianie przez całe życie, w przeciwieństwie do haseł czy kart, które można łatwo zapomnieć lub zgubić.
Biometria – zastosowanie
Na czym polega logowanie biometryczne?
Logowanie biometryczne polega na wykorzystaniu unikalnych cech użytkownika do potwierdzenia tożsamości. W tym celu wykorzystywane są czytniki biometryczne. Działanie tych urządzeń różni się w zależności od rodzaju odczytywanej cechy biometrycznej, jednakże ogólnie można je podzielić na kilka etapów:
- czytnik rejestruje daną cechę biometryczną, np. odcisk palca, obraz twarzy lub wzór tęczówki;
- dane biometryczne są przetwarzane i konwertowane na format cyfrowy;
- z danych cyfrowych ekstrahowane są unikalne cechy, które są charakterystyczne dla danej osoby;
- wyodrębnione cechy są porównywane ze wzorcem zapisanym w pamięci urządzenia;
- na podstawie porównania cech podejmowana jest decyzja o zatwierdzeniu lub odrzuceniu tożsamości użytkownika, wykonywana jest akcja, np. udzielenie dostępu, zablokowanie drzwi, zalogowanie do systemu.
Więcej na ten temat w artykule: Logowanie biometryczne – co to jest i czy jest się czego obawiać?
Zalety i wady systemów biometrycznych
Systemy biometryczne oferują wiele zalet, ale mają też pewne wady, które należy wziąć pod uwagę przed ich wdrożeniem.
Jakie korzyści wynikają z ich zaimplementowania? Do najważniejszych zalicza się wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ cechy biometryczne są unikalne dla każdej osoby, co czyni je bezpieczniejszymi — trudnymi do podrobienia lub skradzenia. Na uwagę zasługuje także wygoda, gdyż użytkownicy nie muszą pamiętać haseł ani nosić ze sobą kart dostępu — wystarczy ich cecha biometryczna, np. odcisk palca czy skan twarzy. Co ważne szybszy proces logowania może zwiększyć produktywność w środowisku pracy. Warto także zaznaczyć, że korzystanie z biometrii jest bardzo precyzyjne w identyfikacji osób, co może być przydatne w dbaniu o bezpieczeństwo lub w zarządzaniu dostępem.
Tak jak wspomniano wcześniej, nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Jedna z największych przeszkód w jego wdrożeniu w firmie to fakt, że niektórzy pracownicy mogą obawiać się o prywatność związaną z przechowywaniem i wykorzystywaniem ich danych biometrycznych. Ponadto, czytniki, choć szybkie i wygodne są także wrażliwe na czynniki zewnętrzne, takie jak brud, rany lub urazy, które mogą czasowo uniemożliwić korzystanie z systemów biometrycznych. Niektóre z nich mogą nie być wystarczająco dokładne, co może prowadzić do błędów identyfikacyjnych lub odrzucenia prawidłowych użytkowników, dlatego należy zainwestować w dobry sprzęt, sprawdzonego producenta, który pozwoli na uniknięcie takich pomyłek. Trzeba także pamiętać, że wdrożenie i utrzymanie systemów biometrycznych może być kosztowne.