Spis treści:
Zadaniowy system czasu pracy a Kodeks pracy
Kodeks pracy określa podstawowe zasady jego funkcjonowania. Zgodnie z art. 140: „W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy może być stosowany system zadaniowego czasu pracy. Pracodawca, po porozumieniu z pracownikiem, ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129”. Oznacza to, że czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym (ten system może być także wprowadzony na pół etatu, co oznacza, że średnio czas pracy w okresie rozliczeniowym nie przekracza 4 godzin na dobę przy zachowaniu przeciętnego 5-dniowego tygodnia pracy).
Dla kogo jest zadaniowy czas pracy
- osób, które wykonują swoje obowiązki poza miejscem pracy, np. przedstawiciele handlowi, serwisanci, kurierzy,
- osób wykonujących pracę kreatywną, koncepcyjną, która wymaga dużej koncentracji i niezależnego myślenia, np. programiści, graficy, pisarze,
- wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają dużą autonomię w wykonywaniu swoich obowiązków, np. lekarze, prawnicy, księgowi,
- osób, dla których ważna jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym,
- zmiennego zapotrzebowania na pracowników w firmie.
Wprowadzenie zadaniowego czasu pracy
- zasady ustalania i rozliczania zadań,
- sposób kontroli wykonania zadań,
- zasady wynagradzania za pracę,
- obowiązki pracodawcy i pracownika.
Podczas tworzenia dokumentacji wsparciem może okazać się prawnik lub ekspert ds. zatrudnienia.
W wielu zakładach pracy konieczne jest także opracowanie wzorów kart zadań, które będą wypełniane przez pracowników. Powinny zawierać m.in.: opis zadania, termin wykonania oraz szacowany czas wykonania.
Jak określić zadania w zadaniowym systemie czasu pracy?
Jak rozliczać zadaniowy czas pracy?
Rozliczanie zadaniowego czasu pracy różni się od tradycyjnego monitoringu czasu pracy. Zwalnia pracodawcę z obowiązku rejestrowania szczegółów dotyczących czasu przebywania w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Oznacza to, że nie musi on śledzić, ile godzin pracownik przepracował w danym dniu, o której godzinie rozpoczął i zakończył pracę. Wymagane jest jednak ewidencjonowanie zwolnień i nieobecności pracownika w pracy oraz dni, w których wykonywał swoje obowiązki. Głównym celem dokumentowania działania jest monitorowanie postępów w realizacji zadań i potwierdzanie ich wykonania.
Po zakończeniu okresu rozliczeniowego warto przeprowadzić ocenę pracownika. Pod uwagę można wziąć następujące kwestie:
- czy wszystkie zadania zostały wykonane,
- czy zostały wykonane w wyznaczonym czasie,
- czy ich jakość jest zadowalająca.
Na podstawie oceny wykonania zadań pracownikowi wypłacane jest wynagrodzenie. Może być stałe lub uzależnione od liczby wykonanych poleceń albo ich wartości.